Jezme jen kvalitu a nikoliv kvantitu

25.04.2022

Miroslava Malaníková. Je sice aktivní advokátka, ale jedna práce jí nestačí. Píše pohádky pro děti i dospělé. V roce 2014 založila v pražské Dlouhé ulici vitariánskou a veganskou kavárnu MyRaw Café, která získala mnoho příznivců. I proto otevřela její brněnskou pobočku a dál se snaží ukazovat lidem, jak jim může změnit život správná a zdravá strava.

Jste advokátka, ty bývají hodně zaměstnané, jak vás napadlo otevřít si k praxi ještě kavárnu?

Byla to naprosto spontánní akce. Po letech práce, která sama od počátku v sobě nese řešení problémů, jsem cítila, že musím "utéct" do pozitivnější sféry. Samozřejmě to neznamenalo, že v gastronomii je na růžích ustláno. Právě naopak, zejména poslední dva roky. A tak jsme se s dcerou Petrou nechaly inspirovat tehdy vznikajícími podniky s raw pokrmy a otevřely si vlastní kavárnu. Za velkolepé podpory manžela a posléze i mladší dcery Adély, která se do naší firmy také připojila na různých pozicích.

Co na tom bylo nejtěžší?

Všechny ty administrativní záležitosti kolem .... Ale radost z otevření kavárny a spokojenost zákazníků byla největším oceněním naší práce. Samozřejmě to všechno se dělo za naprostého nadšení všech zúčastněných, takže jsme nepociťovali žádné těžkosti. Ty pak přišly až poslední dva roky nuceného zavírání a omezování provozu bez adekvátní náhrady nebo pomoci.

A co vás na tom nejvíc baví?

Baví mě výsledek, kdy je zákazník spokojen a rád se vrací. To je to pravé pohlazení po duši a to jediné důležité ohodnocení naší práce.

Jak stíháte tříkariérový život?

V dnešní době plné podnětů není možné se nezabývat více činnostmi, které nás v životě lákají. Každá část života přináší nějaká poznání, nějaké zkušenosti, které si sami volíme. Od dětství jsem byla poměrně činorodý člověk a lákalo mě umění, sport, ale i různá občanská povolání... Bohužel, nám vymezený čas zde na světě je opravdu krátký, tak jsem se ani ke všem mým tajným přáním a snům nedostala. Když se nad tím zamyslím, tak moje profese advokátky pro mě znamenala získání určité nezávislosti a možnosti pomáhat lidem. Otevření kavárny MyRaw Café a posléze založení společnosti MyRaw Food s.r.o. byl zase splněný sen o zdravém stravování.

O čem jsou vaše knihy?

Literární činnost je moje vášeň od dětství, povolání spisovatelky, které dokáže přinést nejenom potěšení, rozptýlení a zábavu, ale i poznatky a inspiraci. Všechny moje činnosti se prolínají a krásně doplňují. Napsala jsem dvě pohádky pro děti. První byla Jeho veličenstvo chrt. Napsala jsem ji v době, kdy jsme adoptovali našeho prvního vipeta Adama a dcera Petra lurcherku Angee. Psal se rok 2011. Byla to neuvěřitelná dvojka, která si v Irsku zažila své. Oba našli opuštěné na ulici. Rozhodla jsem se sdružení Chrti v nouzi podpořit a napsala o našem adoptovaném párečku tuto pohádku. Pohádka z kontejneru byla první knížka na "objednávku", a to od společnosti Eko-Kom, která se zabývá tříděním odpadů. Knížka je součástí jejího projektu pro předškolní děti, které se o třídění odpadu učí právě tímto způsobem. Tehdy mi prolétlo hlavou, co asi budu pohádkového psát o obyčejných odpadech.... Ale nakonec jsem se do tohoto tématu tak zabrala, že jsem se i v této pohádce zase stala svými postavami a prožívala příběh s nimi, jako jednotlivé nepotřebné a pohozené věci. Děti se pak zábavnou formou v příbězích dozvídají, jak být citliví k přírodě a ke zdrojům. Knihy Mise MM I a Mise MM II jsou prvními vydanými knihami z trilogie Mise MM. Jsou to takové pohádky pro dospělé, které pátrají o smyslu našeho bytí, a to nejenom v současnosti, ale i v dávné historii. Příběh je sice fiktivní, ale mnohá poučení jsou dle mého platná a v našem moderním životě aplikovatelná.

Které jídlo z vaší nabídky vám nejvíc chutná?

Tak to je těžko říct, každé období mám oblíbené nějaké jiné jídlo. Momentálně jsem nadšená z raw svíčkové a lívanců s kešu ricottou. Ze sladkého bych dala přednost jablečné palačince s raw kešu tvarawhem.

Jak pracuje raw koncept s oleji?

Náš raw koncept samozřejmě používá nejkvalitnější olivové oleje. Jakákoliv nekvalitní surovina je hned poznat a my chceme zákazníkům dopřát opravdu kulinářský zážitek, který je spojen se zdravým životním stylem.

Co bychom si zvládli udělat třeba sami doma?

Spoustu věcí. Od avokádových "vajíček", přes avokádový tataráček, "smetanové" kelp nudle nebo i banánovou palačinku. Vypadá to hodně složitě, ale věřte mi, je to mnohem snadnější a často rychlejší než klasické vaření. Navíc vypisujeme čas od času lekce "nevaření", které se konají přímo u nás v kavárně. Nyní plánujeme MyRaw kurz nevaření na jednu z červnových nedělí.

Jak byste poradila lidem změnit jídelníček, aby jedli zdravěji?

Klasikové zdravého stravování vždycky nabádali ke konzumaci dvou až pěti porcí ovoce a zeleniny denně. A to je přesně kombinace raw stravy, například se zdravým veganským jídlem. Pro mě je vyloučení živočišných složek zásadním krokem k ozdravení organismu a dlouhověkosti. Ale na to si musí každý přijít sám.

Proč jsou tak důležité kvalitní suroviny pro náš spokojený život?

Kvalitní suroviny jsou vždy důležité, nejen pro náš život, ale pro všechno kolem nás. Do auta bychom také nelili nekvalitní benzín nebo olej, pokud bychom s ním měli dlouhodobé plány. A tak je to i s naším organismem. Pokud mu dáme to nejkvalitnější, odmění se nám, řečeno technicky, kvalitním a dlouhým provozem. Jinými slovy, chceme-li být dlouho mladí, zdraví a plni energie, jezme jen kvalitu a nikoliv kvantitu.